1. Sākums
  2. Izglītība
  3. Vides izglītības nometne “Ābolu rūķis”
Vides izglītības nometne “Ābolu rūķis”

Krimuldas novada 2.-5. klašu skolēniem ar Krimuldas novada pašvaldības atbalstu no 3. jūnija līdz 7. jūnijam tiek organizēta vides izglītības nometne ,,Izzini teiksmaino Krimuldu”, kurai šogad izvēlēts nosaukums ­– “Ābolu rūķis”. Nometnes nosaukums izvēlēts par godu Krimuldas novada ģerbonim, kurā attēloti deviņi zelta āboli.

Vides izglītības nometnes dalībniekiem būs iespēja iepazīt tuvāk savu Krimuldas novadu, tā vēsturi, cilvēkus un vidi. Nometne norisināsies dažādās Krimuldas novada vietās – Lēdurgā, Inciemā, Turaidā un pie Krimuldas baznīcas. Darbnīcu vadītāji sniegs zināšanas vides izglītībā, iepazīstinot skolēnus ar dabas pamatlikumiem un svarīgākajām norisēm dabā un sabiedrībā, kā arī prasmes strādāt grupās, pētīt,  secināt un risināt problēmas. Radošajās darbnīcās tiks veidots, līmēts, zīmēts, filmēts (veidota animācija), dejots un dziedāts. 

Lēdurgas estrādē 3. jūnijā notika nometnes atklāšana, iepazīšanās un nometnes karoga veidošana. Nometnes dalībnieki apmeklēja pensionāru biedrības ,,Kamolītis” taku, iepazīstot apkārtnes augus. Bērni atzinīgi novērtēja takas posmu, kurā varēja doties basām kājām. Tika apmeklēta Garlība Merķeļa piemiņas vieta un luterāņu baznīca. Lēdurgas dendroloģiskajā parkā nometnes dalībniekus laipni sagaidīja parka gide Sarmīte Kauliņa. Ātri aizritēja laiks, iepazīstot parkā augošos augus un darbojoties radošajās darbnīcās.

Otrajā nometnes dienā nometnes dalībnieki devās pārgājienā uz Inciema avotiņu, ceļā  iepazīstot ārstniecības augus. Tika spēlēta aizraujoša orientēšanās spēle par Inciema apkārtni un dabu. Skolotāja Māra Ozola  ieinteresēja ar stāstījumu par Anšlava Eglīša dzīvi Inciemā un viņa daiļradi. Radošo darbnīcu laikā tika veidotas gleznas un rotas no akmens, atpūtas brīžos klausoties putnu gavilēs, koku lapotņu šalkoņā un vēja dziesmās.

5.jūnijā nometnes dalībnieki apmeklēja Turaidas muzejrezervāta ekspozīciju “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis”. Ekspozīcija“Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks.Saimnieks.Pilsonis” Turaidas muižas klaušinieku mājā atspoguļo 19. gadsimta un 20. gadsimta sākuma norises Latvijas teritorijā, galvenokārt Vidzemē. Ceļš no klaušinieka līdz Latvijas Republikas pilsonim ilgst vairākas paaudzes. Šo vēstures posmu raksturo gan klaušu laiku ekonomiskā un sociālā stagnācija 19. gadsimta sākumā, gan strauja tehniskā modernizācija, kultūras un saimnieciskais uzplaukums gadsimta otrajā pusē, gan arī nozīmīgas sociālas izmaiņas, revolūcijas un kari 20. gadsimta sākumā. Ar neatlaidīgu darbu latviešu tauta kļūst par savas zemes saimnieku, veido savu nacionālu kultūru un visbeidzot – savu valsti. Bērni ar interesi apmeklēja izveidoto ekspozīciju un dalījās savos iespaidos par redzēto un dzirdēto. Bērni pēc ekspozīcijas apmeklēšanas teica, ka ļoti paticis Klaušinieku mājas apmeklējums, īpaši grābekļu darināšana, klaušinieka leļļu teātris un multiplikācijas filma.

Nometne ar Krimuldas novada pašvaldības atbalstu norisinās jau sesto gadu Krimuldas vidusskolas skolotājas Kaijas Brisones vadībā un tajā piedalās 30 Krimuldas novada skolēni, no abām novada skolām – Krimuldas vidusskolas un Garlība Merķeļa Lēdurgas pamatskolas. Kopā ar nometnes dalībniekiem ekspozīciju Turaidas muzejrezervātā apmeklēja arī Krimuldas novada domes priekšsēdētājs Linards Kumskis:

“Esam priecīgi, ka jau sesto gadu 30 mūsu novada bērniem ir iespēja satikties un izzināt novada vēsturi, dabu un ikdienas dzīvi. Kopā ar nometnes dalībniekiem arī es pirmoreiz apmeklēju Turaidas muzejrezervāta jauno ekspozīciju – šeit ir iespēja uzzināt kā mūsu senči tepat Latvijā, mūsu novadā dzīvoja un kā izauga līdz nācijas idejai, novērtēt, kas ir brīvība un demokrātija.”.

Pirmspēdējā nometnes diena norisinājās Kubeseles dabas takā. Tika pētīti augi, dzīvnieku pēdas dabā un ieži. Pie Krimuldas baznīcas radošajās darbnīcās tika veidotas koka medaļas, sapņu ķērāji, pīti vainagi, dejots un dziedāts.

Nometnes noslēguma dienā ,,Ābolu rūķis” ,,ieripoja,, bijušajā Turaidas skolas teritorijā. Bērni tika iepazīstināti ar šīs vietas vēsturi un diena paskrēja vēja spārniem, pētot, meistarojot un gatavojoties nometnes noslēguma pasākumam, kurā laipni tika aicināti piedalīties bērnu vecāki. Noslēgums izdevās brīnišķīgs! Dalībnieki radīja veselu uzvedumu par piedzīvoto, redzēto, dzirdēto, sajusto nometnes laikā.

Krimuldas vidusskolas skolotāja, nometnes vadītāja Kaija Brisone par nometni:

“Ar gandarījumu varu teikt, ka godam tika īstenots nometnes mērķis: pilnveidojot un padziļinot 1.- 4.klašu skolēnu interesi par Krimuldas novadu. Iegūstot jaunas zināšanas un bagātinot pieredzi par dabu, apgūstot praktiskās iemaņas dabā un dabai saudzējoši, pašiem aktīvi līdzdarbojoties. Veicinot izpratni par novadā esošajiem kultūrvēsturiskajiem objektiem. Patīkami, veselīgi un radoši pavadot brīvo laiku.Paldies Krimuldas novada domei, Turaidas muzejrezervātam, SIA ,,Vīnlejas”, nometnes pedagogiem – Agritai Saulītei, Sanitai Rudzītei, Ingunai Bērziņai, gidiem – Sarmītei Kauliņai, Mārai Ozolai par nometnes darbības nodrošināšanu.”

 

Citi jaunumi Pašvaldība

Pajautā domei!

Uzdod savu jautājumu Krimuldas Novada domei

Kalendārs