1. Sākums
  2. Paziņojumi
  3. Aicinām iedzīvotājus iesaistīties vēsturisko stendu tapšanā Krimuldas novadā
Aicinām iedzīvotājus iesaistīties vēsturisko stendu tapšanā Krimuldas novadā

Krimuldas novads ir bagāts ar kultūrvēsturisko un dabas mantojumu. Par daudzām vietām ir apkopota informācija, bet ir vietas, par kurām informācijas ir maz, un tās ir nepamatoti aizmirstas.  Šobrīd norisinās darbs pie informācijas apkopošanas par Avotu birzi, Gavēņu pilskalnu un Englārtes (Engelhartes) muižu. Lai pie minētajiem objektiem varētu uzstādīt informācijas stendus ar bagātīgu, interesantu un pilnvērtīgu saturu, aicinām iedzīvotājus iesaistīties stendu tapšanā, daloties ar vēsturiskām fotogrāfijām, informāciju un stāstiem par šīm vietām.

Avotu birzs

Lēdurgas pagastā gleznainās Braslas upes krastos atrodas Avotu birzs, kas 20.gs ir bijusi iecienīta vieta vērienīgu zaļumballe un svētku svinēšanai gan iedzīvotājiem, gan viesiem. Vēstures fakti liecina, ka Inciema muižas baronam fon Tīzenhauzenam piederēja medību pils Braslas krastā. Pretī Medību pilij atrodas Avotu muižas parks. Tagad Avotu muižas parks un Medību pils ir privātīpašums. Sadarbības projekta “Maršruti pāri robežām” ietvaros, tiks labiekārtota atpūtas vieta zaļumballes pļaviņā pie Braslas upes un izvietoti informācijas stendi par Avotu birzi. Avotu birzs ir ievērojama ar klinšu atsegumiem un avotiņiem.

Tā pat sakopšanas darbi tiek plānoti Gavēņu pilskalnā un pie bijušās Engelhartes muižas parka. Pie Gavēņu pilskalnu plānots ir uzstādīt informatīvo stendu un izkopt pilskalnu no aizaugušajiem krūmiem, padarot vietu pievilcīgāku. Gavēņu pilskalns ir valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis. Tiek uzskatīts, ka šeit kādreiz atradusies Indriķa hronikā minētā lībiešu vecākā Anno (villa Annonis). Gavēņu pilskalnu 1927. gadā apsekoja, uzmērīja un nofotografēja pētnieks Ernests Brastiņš. Tolaik ar ozoliem apaugušais pilskalns bija iekopta vieta, te atradusies lapene un soliņi, svinētu Jāņi un citi svētki.  Krimuldas novada pašvaldība 2018.gadā Gavēņu pilskalnu ar piegulošo zemi saņēma kā dāvinājumu no Grīnbergu ģimenes pēctecēm – Kanādā, Ontario provincē, dzīvojošām māsām – ar novēlējumu šo vēsturisko vietu uzturēt kā kultūras pieminekli un tūrisma objektu, izmantot to sabiedrības interesēs.

Englartes muižas pagalma zīmējums. J. V. Krauze

Englārtes muižas teritorijā pie Laimu dīķa plānots uzstādīt informatīvo stendu par muižas vēsturi, labiekārtot peldvietu. Muiža ar dažādiem nosaukumiem (Hof zum Asegalle, Azegall, Billenhof, Engelhardshof), kas atvasināti no tās īpašnieku vārda, zināma kopš 13. gs. 1496. gadā muižu ieguva Hans Engelharts, no kā arī cēlies vēlākais apzīmējums – Englārte. Englārtes muižā pirms otrā pasaules kara atradās lielākais uzņēmums Krimuldas pagastā – J. Klota vadīta Engelhartes konfekšu fabrika. Tad, kad Kloti 1939. gadā pameta Latviju, bijušo muižu un konfekšu ražotni atpirka Latvijas valsts, pievienojot to akciju sabiedrībai “Laima” kā palīgsaimniecību. Līdz ar kolhoza dibināšanu un  gāzes krātuves ierīkošanu Englārtes muižas centrs izmainījās. Par muižu un konfekšu ražotni atgādina vien Laimas dīķa nosaukums un bijušās saimniecības ēkas skurstenis netālu no tā.

Jautājuma gadījumā sazināties ar projektu vadītāju Lindu Bernardi, tālr. +371 25549745

Fotogrāfijas un citas vēstures liecības, pierakstītās atmiņas un nostāstus var atstāt Klientu apkalpošanas centrā, Parka iela 1, Raganā, norādot savu kontaktinformāciju vai iesūtot elektroniski uz e-pastu attistiba@krimulda.lv. Sūtot elektroniski, lūgums, fotogrāfijas ieskanēt augstā kvalitātē.

Atnestās fotogrāfijas tiks ieskanētas un oriģināli atdoti atpakaļ īpašniekam.

 

Informāciju sagatavoja:

Krimuldas novada domes

Attīstības nodaļa

e-pasts: attistiba@krimulda.lv

tālr. +371 25549745

Citi jaunumi Attīstība

Pajautā domei!

Uzdod savu jautājumu Krimuldas Novada domei

Kalendārs