1. Sākums
  2. Kultūra
  3. Atskaņas pēc pirmizrādes “Pansija pilī”
Atskaņas pēc pirmizrādes “Pansija pilī”

Oktobra vidū, Raganā, Krimuldas Tautas nama amatierteātris aicināja uz pirmizrādi “Pansija pilī” pēc tāda paša nosaukuma Anšlava Eglīša* grāmatas. Romāns ir autobiogrāfisks darbs, ko raksturo spraigs sižets, lielisks humors un ironija. Autors rakstīja: “Līdzko es atmiņās nonāku Inciemā, kas man joprojām liekas kā īstenās mājas, senā, gaišā pasaule atveras, senie, jaukie ļaudis ir atkal visapkārt.”

Izrādi veidoja: režisore Zane Zīle, Jūlija Bieziņa, Kaija Brisone, Māra Ozola, Dace Višere, Andrejs Baiža, Kārlis Ozols-Ozoliņš, Intars Pučurs vai Agris Steps, Jānis Rubīns, Normunds Stūris. Tehnisko pusi vada: Andrejs Baiža un Kārlis Ozols-Ozoliņš, pie skaņu pults Jānis Sirmais vai Āris Kupčs, tērpus veidoja Baiba Krama.

Par pirmizrādi iespaidi dzirdēti tikai vislabākie, skatuves mākslinieku aizrautība un saspēle skatītājus aizveda līdzi tālajos notikumos. Var tikai minēt, kā katrs no aktieriem, spēlējot vairākas lomas, varēja ātri un daudzkārtīgi pārģērbties, un iejusties atšķirīgos tēlos. Jāsaka, ka kopīgo rakstnieka Anšlava Eglīša romāna noskaņu varēja just, varbūt tāpēc, ka Krimuldas Tautas nama amatierteātris režisores Zanes Zīles vadībā amatierteātris ir krietni pastrādājis, vai varbūt tāpēc, ka izrādē darbojās arī četri mūsdienu inciemieši: Jūlija Bieziņa, Māra Ozola, Dace Višere un Andrejs Baiža.    

Režisorei Zanei Zīlei ir gandarījums par paveikto, ar lepnumu viņa saka: “Malači, manējie! Lai gan vienmēr jau var labāk, pirmizrāde bija izdevusies. Joprojām priecājos, ka paspējām nospēlēt pirmizrādi vēl pirms tika noteikti stingrāki ierobežojumi. Tāpat jau bijām ilgi gaidījuši, pirmizrāde jau bija paredzēta aprīlī, bet toreiz tika izsludināta vīrusa pandēmija ar visām no tā izrietošajām sekām.

Veidojot izrādes scenāriju, no romāna nav paņemti notikumi pilnībā, bet izvēlējos atsevišķus fragmentus. Tas, ka grāmata jau sastāv no atsevišķām epizodītēm, mazliet atviegloja darbu. Izrādi veidojām tā, kā skatītājs, lasot grāmatu, vizuāli redzētu romāna notikumus. Tāpēc arī, lai tieši uzrunātu skatītājus, izrādi rādījām zālē, ne uz skatuves. Iestudējuma ritms un temps vairāk kā divu stundu garumā ir pagrūts un aktieriem pie tā ir jāpierod. Visam aktieru ansamblim tiešām ir vajadzīga saprašanās un saspēle uz labākās nots, jo aktieriem izrādes laikā nav laika apsēsties un padomāt, kur un kas. Tāpēc izrāde vēl mazliet taps īsāka, lai tas ātrums, kādā jārīkojas aktieriem, atveidojot vairākas lomas, būtu apgūstams bez lielākas piepūles.

Taču process vēl nav pabeigts, jo pat pēdējā mēģinājumā, izņēmām vienu izrādes tēmiņu ārā. To, kam ir jābūt labāk, nospriedīsim pēc izrādes video, darba ieraksta noskatīšanās – vērtēsim kopā un analizēsim, kas vēl būtu jāpilnveido.”      

 

 

*Anšlavs Eglītis – rakstnieks, dzejnieks, mākslinieks, mākslas kritiķis, tulkotājs un recenzents. Viena no latviešu literatūras kolorītākajām un erudītākajām personībām. Krimuldas novada Inciemā Anšlavs pavadījis savas jaunību dienu vasaras un aprakstījis tās grāmatā “Pansija pilī”. Pašlaik norit darbs pie ekspozīcijas izveides Inciema torņa ēkā un 2021. gadā, kad Anšlavam Eglītim būs 115 gadu jubileja, ekspozīcija būs atvērta ikvienam novadniekam un novada viesim, ļaujot iepazīt šo kolorīto personību arī nākamajām paaudzēm!

 

Informāciju sagatavoja:

Ināra Miškina

Laikraksta “Krimuldas novada vēstis” redaktore

+371 27744033;

krimuldasvestis@krimulda.lv

 

Foto: Ināra Miškina

 
Citi jaunumi Kultūra

Pajautā domei!

Uzdod savu jautājumu Krimuldas Novada domei

Kalendārs