1. Sākums
  2. Uzņēmējdarbība
  3. Godināti konkursa “Gada biškopis” laureāti un biškopības nozares labākie pārstāvji
Godināti konkursa “Gada biškopis” laureāti un biškopības nozares labākie pārstāvji

Laureātu godināšana notika LBB gada noslēguma pasākumā š.g. 1. decembrī. Jau devīto reizi tika godināti konkursa “Gada biškopis” laureāti četrās nominācijās: ”Gada biškopis ražošanā”, “Gada biškopis sabiedrībā”, “Gada sakoptākā drava” un “Gada jaunais biškopis”.

„Gada biškopis ražošanā” katru gadu ir nozīmīgākā nominācija. Šogad titulu ieguva Atis Vallis, ZS “Lejaslīves” saimnieks no Krimuldas novada. Ikdienas darbā izmanto biškopja Ārgaļa stropu nestuves. Ir bioloģiskās lauksaimniecības piekritējs, apsaimnieko 75 bišu saimes un lielākās platībās audzē sparģeļus.

Ar biškopību nodarbojas salīdzinoši nesen, tikai piecus gadus. Principā varētu likt vienādības zīmes starp biškopis – galdnieks – inženieris. Atim ir sava galdniecība, darbojas kā profesionāls galdnieks un inženieris, visu nepieciešamo biškopībai uzkonstruē un izgatavo pats. Ir nonācis pie secinājuma, ka vieglāk ir izgatavot jaunus rāmīšus nekā tos dezinficēt. Ar ģimeni aktīvi piedalās dažādās biškopības produktu popularizēšanas akcijās, kā, piemēram, Medus diena dravā, kad ģimenes saimniecību apmeklē vairāki desmiti interesentu. Mājas ceļa galā ir skaista tirdzniecības vieta, kur var iegādāties saražotos biškopības produktus. Labprāt savā pieredzē un secinājumos dalās ar citiem biškopjiem, organizējot un vadot seminārus un rakstot rakstus žurnālam Biškopis, ir LBB Limbažu nodaļas vadītājs. Biškopībā darbojas nesen, bet jau daudz sasniedzis.

Par „Gada biškopi sabiedrībā” žūrijas komisija atzina Gitu Lavrinoviču no Jēkabpils puses. Viņa daudzus gadus bijusi Jēkabpils nodaļas vadītāja, labprāt dalās pieredzē un rūpējas, lai par biškopības arodu un biškopības produktiem uzzina arī jaunā paaudze. Rīko pie sevis gan teorētiskos, gan praktiskos seminārus, izglītojot jaunos biškopjus, praktikantus, un ekskursantus. Regulāri apmeklē vietējo mācību iestādi, lai nodotu savas zināšanas skolēniem. Ar biškopību nodarbojas kopš 2004. gada, kaut gan aizraušanās ar biškopību Gitai sākās jau bērnībā, kad viņa gāja uz dravu līdzi tēvam. Arī vīram bija interese par bitēm, un visiem garšoja medus, tādēļ nolēma iegādāties dažas bišu saimes. Šajā sezonā tiek aprūpētas 66 bišu saimes. Pašreiz aktīvi iekārto dravas māju, lai būtu optimāli darba apstākļi un vairāk, ko parādīt dravas apmeklētājiem.

Nominācijā „Gada sakoptākā drava” uzvarēja Iveta Fricsone – biškope no Mārupes. Viņa ar vīru ilgi domājusi, ko laukos Kurzemes pusē varētu tādu darīt, ko labi varētu apvienot ar pilsētas dzīves. Vīram radusies doma par bitēm, un tā viņš 2015. gadā “aizsūtīja” Ivetu uz biškopības kursiem Rīgā. Viņa zinājusi tik to, ka bites dzīvo stropos. Kādreiz vectēvam bijušas bites, bet Iveta nekad tur netuvojās, jo visi apgalvoja, ka tas ir bīstami. Kursi likušies interesanti un pēc pirmā kursa, lektora Armanda Gumbra pamudināta, iegādājusies pirmo stropu ar visām bitēm. Sezonas beigās tika iegādāti vēl 2 stropi no Normunda Dzenīša. Normunda stropi pavīdēja kādā no slaidiem, Armanda lekcijā un Iveta saprata, ka vēlas tieši tādus. Latvijas stāvstropi ir tie, kas padara dravas skatu sakoptu un mājīgu. Šobrīd, tiek realizēts mazo lauku saimniecību attīstības projekts: ir iegādāts inventārs un stropi. Līdz projekta realizācijas beigām ir plānots iegādāties 70 stropus. Tiek pilnveidotas telpas, bet dravas laukums ir skaisti iekārtots, kas priecē ne tikai pašu biškopi, bet jebkuru viesi.

Titulu „Gada jaunais biškopis” ieguva Edgars Šneiders no Engures novada. Edgars biškopību uzsācis pirms četriem gadiem, pēc Latvijas Biškopības biedrības organizēto kursu beigšanas. Bez biškopības, nodarbojas arī ar smilkšērkšķu audzēšanu un pārstrādi. To visu viņš ir apvienojis ģimenes uzņēmumā SIA “Baltic Bees & Berries”. No jauna uzcelta un aprīkota neliela ražotne piemājas teritorijā. Atvērts vietējais veikaliņš, radīta mājaslapa, kurā ir bagātīgs informatīvo materiālu klāsts par biškopības produkciju. Edgara uzstādījums ir patērētājam piedāvāt pašu augstvērtīgāko produktu. Viņš ir mērķtiecīgs, darbojas ar nākotnes vīziju. Edgars uzskata, ka biškopībai ir nepieciešami labi, praktiski, ērti stropi, tādēļ tapusi Latvijas stāvstropa variācija “Kurzemnieks”. Maza, kompakta un efektīva saimniecība. Dravo ar Buckfast bitēm. Pašlaik ir 80 bišu saimes. Sajūsmu izraisa pieticīgā izmēra, bet lieliski izplānotā un noformētā dravas māja. Paveiktais ir sasniegts bez iepriekšējas pieredzes, vai paaudžu pēctecības, kas ir diezgan ierasts biškopības nozarē.

Pasākumā tika pasniegta īpaša balva par biškopības nozares popularizēšanu un atbalstu jaunajiem biškopjiem. Šo balvu saņēma biškopis Leons Nautrāns, kuram ir sava bišu pasaule meža ielokā. Apsaimnieko 26 bišu saimes stacionārā dravā. Dravo uz pusdorēm, jo dores kļuvušas par smagu. Ar biškopību sācis nodarboties 6 gadu vecumā, kad par savu darbu kādam citam biškopim, kā atlīdzību saņēmis bišu saimi, un tā dravo jau 76 gadus. Beidzis Pēckara gados Rīgā biškopības kursus, praktizējies Maskavas Universitātes dravā. Visos laikos ir apmācījis vietējos bišu turētājus. Kā pats biškopis saka: “Visa mana dzīve ir pagājusi līdzās bitēm, no bērnības un visticamāk līdz mūža beigām, tās nekad mani nav atstājušas un es neatstāšu tās.” Skaisti sakopts daiļdārzs, kas ir kundzes sirdslieta un aizraušanās. Viņš ir liels eksperimentētājs. Piemēram, nesen eksperimentēja, kā bišu saimes ziemo ar dažādām barībām, dažas saimes ieziemoja tikai uz medus, dažas saimes uz invertsīrupu un dažas uz paša vārīta cukura sīrupa. Cienījams kungs ar skaidru skatu uz lietām un notikumiem, interesants stāstnieks.

Informāciju sagatavoja:
Rita Bartuševica
LBB izpilddirektore
Tālr.: 26305939

Citi jaunumi Sabiedrība

Vēstule pašvaldībai!

Nosūti vēstuli Siguldas novada pašvaldībai

Kalendārs