1. Sākums
  2. Paziņojumi
  3. Ko nedrīkst aizskalot tualetes podā un izlietnē?
Ko nedrīkst aizskalot tualetes podā un izlietnē?

Daudzas lietas saimniekošanā notiek automātiski. Vēl jo vairāk, ja nav izvēles variantu, kā tas ir dzīvokļu iemītniekiem. Piemēram, kur likt saskābušu zupu, eļļu pēc fritēšanas vai ūdeni no putekļusūcēja tvertnes? Protams, tualetes podā. Tomēr daudzi šķidrumi, kas pirmajā brīdī šķiet nekaitīgi, var radīt nopietnas problēmas visai santehnikas sistēmai – ne tikai to aizdambējot, bet arī piesārņojot un radot draudus mūsu veselībai nākotnē. Visus tālāk minētos produktus nekādā gadījumā nedrīkst izmest tualetes podā vai izlietnē.

Higiēnas piederumi

Pie tiem pieskaitāmi ne tikai higiēniskie tamponi, bet arī mitrās salvetes ādas tīrīšanai, vates plāksnītes kosmētikas noņemšanai, vates kociņi, zobu diegs u. tml. Tamponi un vates izstrādājumi slapjumā gan piebriest, gan piepūšas, gan saķep un līdz ar to ātri vien aizdambē notekas.

Medikamenti

Tualetes podā nav vietas itin nekādiem medikamentiem – nedz tabletēm, nedz tinktūrām, nedz citām šķidrām zālēm. Lai arī cik modernas būtu sadzīves atkritumu attīrīšanas iekārtas, tās nespēj pilnīgi likvidēt medikamentos esošās vielas, līdz ar to zāļu atliekas beigu beigās nonāk gruntsūdeņos un, ļoti iespējams, arī dzeramajā ūdenī.

Ēdienu atliekas

Pirmkārt, lielāki produktu gabali bieži vien sablīvējas turpat notekas sākumā – it sevišķi jaunāko modeļu tualetes podiem – un ievērojami palēnina, pat aizsprosto noteci. Otrkārt, ēdienos esošās eļļas un taukvielas aizķepina caurules. Jebkurā gadījumā visas šīs atliekas sāk smirdēt, ar laiku smaka izplatās arī telpās. Un vēl – tās pievilina visādus neradījumus, arī žurkas.

Rīsi un makaroni

Kā zināms, šie produkti ūdens ietekmē piebriest un veido iespaidīga izmēra kamolus. Tāpēc lieki stāstīt, kādas problēmas tas rada kanalizācijas caurulēm un pašiem lietotājiem.

Olu čaumalas

Pat nelielas čaumalu drupačas nedrīkst aizskalot kanalizācijā, jo to asās daļiņas pievelk citus netīrumus kā magnēts un veido liela izmēra kamolus. Rezultātā veidojas aizdambējums.

Tauki un eļļa

Tauki ūdenī nešķīst, bet nosēžas uz cauruļu sieniņām. Turklāt saskarē ar aukstu ūdeni tie sacietē. Protams, no vienas reizes nekas slikts nenotiks, bet ja tauku noskalošana kanalizācijā kļūst par saimniekošanā ierastu lietu, jārēķinās, ka caurules pamazām aizaugs. Kā rīkoties pareizi? Kad eļļa vai tauki atdzisuši, tos nedaudz papildina ar aukstu ūdeni, pielej trauku mazgāšanas līdzekli un ielej plastmasas maisiņā vai pudelē, un izmet atkritumu tvertnē.

Kafijas biezumi

Arī tie nešķīst ūdenī, bet nosēžas uz cauruļu sieniņām. Izrādās, ka kafijas biezumi ir iemesls nr. 1 virtuves izlietnes aizsērējumam.

Milti

Šķietami vieglie un gaisīgie milti, saskaroties ar ūdeni, veido kaut ko līdzīgu tumei (atceramies, kā gatavojam mērci) un lieliski nosprosto caurules.

Dažādas ķimikālijas

Krāsu pārpalikumi un šķīdinātāji piesārņo ūdeni un vēlāk arī augsni un ne tikai – tie kanalizācijas sistēmā var izveidot bīstamas gāzes. Šo pašu iemeslu dēļ tualetes podā nedrīkstētu nonākt arī dažādi balināšanas līdzekļi, kaitēkļu apkarošanas un augu aizsardzības līdzekļi.

Krāsa

Jebkurai krāsai ir lipīga un staipīga konsistence, kas ir ļoti bīstama caurulēm. Vēl vairāk – gandrīz vai visa Mendeļejeva tabula, nosēžoties uz cauruļu sienām, izdala kaitīgus izgarojumus, kas var ietekmēt ne tikai pašu, bet arī kaimiņu veselību.

Uzlīmes no dārzeņiem un augļiem

Uzlīmes, kas pēdējā laikā bieži sastopamas uz dažādiem importa augļiem un dārzeņiem, pirms to mazgāšanas ir jānoņem, bet izlietnē tās nedrīkst aizskalot – tās ūdenī nešķīst, bet pielīp pie cauruļu sieniņām.

Papīrs

Neattiecas uz tualetes papīru, bet papīra dvieļi, salvetes, avīzes, dažāds iepakojuma materiāls ir veidoti no pavisam citas struktūras – tos tualetes podā aizskalot nedrīkst.

Prezervatīvi

Arī šie produkti ir vieni no topa lietām, kas visbiežāk rada aizdambējumus kanalizācijas sistēmā.  Latekss ūdenī nesadalās, turklāt gumijotais izstrādājums ļoti bieži aizķeras un iesprūst cauruļu līkumos, radot tūlītēju aizsprostojumu.

Autiņbiksītes

Šeit daudz paskaidrojumi, domājams, nav vajadzīgi. Autiņbiksītes gluži vienkārši nav paredzēts nolaist klozetpodā. Kaut viens šāds mēģinājums var beigties ar to, ka bez santehniķa palīdzības neiztikt.

Mati un spalvas

Katrs, kurš kaut reizi tīrījis dušas noteku vai izlietni, velkot ārā matu kunkuļus, zinās teikt, ka tas sakrājas pat ļoti ātri. Mati veido visai apgrūtinošu aizsērējumu ūdens tecēšanai, un tas pats attiecas uz kanalizācijas sistēmu klozetpodam. Ja dušā un izlietnēs vēl matus varam iztīrīt, tad, nolaižot tos klozetpodā, iztīrīt nevarēs. Arī dzīvnieku spalvas pēc ķemmēšanas neizmet klozetpodā!

Mājdzīvnieku pakaiši

Tiem, kam mājās ir kaķis vai suns, kas savas dabīgās vajadzības nokārto kastītē, aktuāls var būt jautājums par pakaišiem. Vai tās būtu cementējošās vai absorbējošās smiltis, to izmešanas vieta noteikti nav klozetpods. To nolaišana var radīt visai baisus aizsprostojumus caurulēs. Piedāvājums pakaišiem ir ļoti dažāds, taču lielai daļai smilšu un pakaišu nav pieļaujama noskalošana klozetpodā, lai netiktu nosprostota kanalizācija. Parasti informācija par rīcību attiecībā uz skalošanu vai neskalošanu klozetpodā tiek norādīta uz iepakojuma, taču visbiežāk visos gadījumos nav ieteicams klozetpodā noskalot cementējošās smiltis, absorbējošās smiltis, kā arī silikona granulas.

 

Būsim uzmanīgi lietojot kanalizācijas sistēmu. Cienīsim sevi, savus kaimiņus un santehniķu darbu, lai nerastos neplānoti izsaukumi par aizdambētām kanalizācijas caurulēm un akām.

Citi jaunumi Sabiedrība

Pajautā domei!

Uzdod savu jautājumu Krimuldas Novada domei

Kalendārs