1. Sākums
  2. Paziņojumi
  3. Lēdurgas bibliotēkā Lēdurgas iedzīvotāju vaļasprieku izstāde
Lēdurgas bibliotēkā Lēdurgas iedzīvotāju vaļasprieku izstāde

Hobiji jeb vaļasprieki ir kaut kas ar ko cilvēki nodarbojas savā brīvajā laikā. Psihologi atzīst, ka mūsu datorizētajā pasaulē vaļasprieki ir atbalstāmi, jo tā ir sava veida meditācija. Ja cilvēkam ir vaļasprieks, viņš iepazīst jaunas izjūtas, viņam rodas jaunas prasmes, ko var izmantot gan sociālajā, gan profesionālajā dzīvē. Vaļasprieks ir veids, kā attīstīt savu personību un pašizpausties.

Lēdurgas bibliotēkā regulāri tiek izliktas un ir apskatāmas dažādas mūsu pagasta iedzīvotāju vaļasprieku izstādes. Šoreiz tā ir kalendāru izstāde.

Drukāti kalendāri, ko pielikt pie sienas vai novietot uz galda, savu nozīmi nav zaudējuši arī mūsdienu digitālajā laikmetā. Kalendāru ražotāji piedāvā visdažādāko kalendāru klāstu. Sev tīkamāko kalendāru var izvēlēties ikviens. Taču, šobrīd katrs var izveidot pats savu, personalizētu kalendāru un to papildināt ar sev tīkamām fotogrāfijām. Šādi fotokalendāri noteikti iedvesmos daudz veiksmīgāk plānot savu laiku un nepalaist garām svarīgākos dzīves mirkļus.

Izstādē apskatāmi dažādos gados izdoti kalendāri, sākot no 1920.g līdz mūsdienām. Piemēram, “Latvijas universitātes kalendārs”, “Kurzemes un Vidzemes kalendārs”, “Zobgaļa kalendārs”, “Tēvijas”, Zelteņu”, “Lauksaimniecības”, ”Brīvības pieminekļa gada grāmata” u.c. Interesanti, ka arī kara gados ir izdoti kalendāri un tie ir izlikti izstādē. Vecākie kalendāri ir iespiesti vecajā drukā.

Padomju gados izdoto kalendāru klāsts kļuva vēl plašāks, jo tika izdoti dažādām nozarēm un iedzīvotāju grupām domāti kalendāri, piemēram, “Lauksaimniecības kalendārs”, “Dabas un vēstures kalendārs”, “Astronomiskais kalendārs”, “Kalendārs sievietēm”, humora un satīras kalendārs “Dadzis”, bērniem domātie kalendāri “Divpadsmit mēneši”, “Pasaku kalendārs” u.c. Arī šie kalendāri ir apskatāmi izstādē.

Visplašākais un daudzveidīgākais izdoto kalendāru klāsts ir pēdējos gados. Te pat grūti nosaukt, par kādu tematu nav izdots kalendārs. Manuprāt interesantākie: “36,6 C” (veselīgai dzīvošanai), “Rallija kalendārs”, “Bibliotēka”, “Lusijas kalendārs” (ar kaķu vārdiem). Raksturīgi, ka tagad izdotie kalendāri ir  ar krāšņām ilustrācijām, fotogrāfijām. To noformēšanā piedalījušies mākslinieki, ilustratori, fotogrāfi. Arī Krimuldas novada pašvaldība vairākus gadus izdod savu kalendāru. Izstādē apskatāmi Krimuldas novada kalendāri no 2017. gada. Šie kalendāri tiek saglabāti bibliotēkas novadpētniecības materiālu fondā.

Interesanti ir kabatas kalendārīši. Tie ir ļoti iecienīti mazā formāta un praktiskā pielietojuma dēļ. Padomju gados tie nereti tika izgatavoti nevis no vienkārša kartona, bet ar daudz interesantākiem un vienkāršam padomju pilsonim tolaik vēl neierastiem paņēmieniem. Daži bija izgatavoti no plastikāta, līdzīgi kā bankas norēķinu kartes šodien, citiem ar speciāla materiāla palīdzību tika panākts telpiskuma efekts. Bērniem mīļākie bija kalendāri ar animācijas filmu varoņiem, jo tie mainīja attēlus. Arī šie kalendāri ir redzami izstādē.

Laika ritums un vēsturiskie notikumi latviešu tautas dzīvē un kultūrā vienmēr raduši savu atspoguļojumu kalendāros. Tā kā to kalendārā daļa (mēnešu un dienu tabulas, svētku un svinamās dienas, vārda dienas, u. tml.) ir paredzēta vienam gadam, iedzīvotāji līdz pat šim laikam kalendārus iegādājas katru gadu no jauna, tomēr pielikumu dēļ vēl ilgus gadus kalendāri tiek saglabāti un pārskatīti. Tā ir iespēja mums visiem apskatīt un salīdzināt dažādos gados izdotos kalendārus.

Par kopīgi veidoto kalendāru izstādi saku lielu paldies Mottes, Mundes, Jēkabsonu, Āboliņu, Kauliņu ģimenēm. Varbūt kādai ģimenei vēl ir saglabājušies līdz 1950. g. izdotie kalendāri, kas varētu šo izstādi papildināt?   Izstāde būs apskatāma līdz novembrim. Ceru, ka arī nākamo vaļasprieka izstādi veidosim kopīgi un tā būs rakstāmpiederumu izstāde. Aicinu lēdurdziešus iepazīstināt ar saviem vaļaspriekiem, atbalstīt un piedalīties izstāžu veidošanā!

 Laipni gaidīti Lēdurgas bibliotēkā!          

Informāciju sagatavoja:

Lēdurgas bibliotēkas vadītāja

K. Jēkabsone

Citi jaunumi Pašvaldība

Vēstule pašvaldībai!

Nosūti vēstuli Siguldas novada pašvaldībai

Kalendārs