1. Sākums
  2. Sabiedrība
  3. Lēdurgas kultūras nama amatierkolektīvi viesojas Lietuvā – stāsta Ilze Runce
Lēdurgas kultūras nama amatierkolektīvi viesojas Lietuvā – stāsta Ilze Runce

“ Visbrīnišķīgākā nedēļas nogale šajā gadā!” – tā vienbalsīgi teica Lēdurgas kultūras nama dejotāji, atgriežoties no kaimiņzemes Lietuvas, kur 7. un 8. decembrī notika sadraudzības koncerti, kuros piedalījās Lēdurgas kultūras nama jauniešu deju kolektīvs ‘’Metieniņš’’,  vidējās paaudzes deju kolektīvs ‘’Lēdurga’’ un Paņevežas rajona Erišķu kultūras centra un tās filiāles – Tradīciju un amatnieku centra ‘’Upytes’’ kolektīvi.

 „Jauka un noderīga pieredze dejot tepat kaimiņos un saņemt lietuviešu atzinību visā, ko darām,” tā par šiem koncertiem teica jauniešu deju kolektīva dalībnieki, kas jau no sezonas sākuma intensīvi apguva jaunas dejas tieši šim koncertbraucienam.

Pirmajā dienā mūs viesmīlīgi sagaidīja lietuvietes – kultūras darba speciālistes Līna Daubariene  un Juste Gusevaite-Griže.  Laicīgi tikām nogādāti Erišķu kultūras centrā, kur bija paredzēts koncerts. Liels bija dejotāju pārsteigums un izbrīns par kultūras centra šaurajām telpām, jo lēdurdzieši pieraduši pie savas lielās skatuves. Mūsējiem šis koncerts bija liels pārbaudījums ierobežotās vietas dēļ, jau  tāpēc  šī pieredze bija tik noderīga. Pēc nelielas iesildīšanās sākās koncerts, to skatīties bija ieradušies ļoti daudz apmeklētāju. Ar sajūsmu tika uzņemta horeogrāfa  Jāņa Ērgļa deja ‘’Bobu dancis’’ mūsu VPDK ‘’Lēdurga’’ meiteņu sniegumā. Koncerta izskaņa bija īpaši saviļņojoša. Kad uz skatuves tika uznests Latvijas karogs, zālē sēdošie skatītāji  piecēlās kājās. Daudziem dejotājiem un arī skatītājiem acīs sariesās asaras. Sajūtas bija vārdos grūti aprakstāmas, īpaši pēc mirkļa, kad arī mūsu draugi, lietuvieši  uz skatuves uznesa savas valsts karogu. Saviļņojums turpinājās ilgi, līdz vietu uz skatuves blakus dejotājiem ieņēma Paņevežas rajona pašvaldības administrācijas kultūras un sporta darba speciālists Remigijus Vilys, lai uzteiktu mūsu dejotājus par teicamo sniegumu un apmainītos ar  suvenīriem. Šajā brīdī lēdurdzieši bija ļoti gandarīti, jo sajuta to, ka pārstāv savu pagastu, novadu un valsti. Koncerta otrajā daļā uzstājās folkloras kopas ‘’Kupetyne’’ un lietuviešu tradicionālais ansamblis ‘’Upytes Vešeta.’’

 

 

Pēc koncerta sekoja kultūras vakars, kurā ikviens klātesošais varēja aust kopīgu draudzības jostu. Arī šī nodarbe dejotājiem bija saistoša, interesanta, jauna, un jāatzīst- diezgan sarežģīta. Kad veiksmīgi bijām tikuši galā, kultūras vakara turpinājumā notika tradicionālo ēdienu degustācija. No savas puses cēlām galdā rupjmaizi, ko pasniedzām ar dažādām piedevām. Arī lietuviešiem īpašā cieņā ir rudzu maize. No tā secinājām, ka abām tautām ir līdzīga kulinārā gaume. Vakara noslēgumā folkloras ansambļu vadībā dejojām latviešu un lietuviešu rotaļdejas. Un atkal jāsaka, daudzas rotaļdejas jau latvieši zināja,  pateicoties mūsu folkloras kopai ‘’Putni,’’ ar kuru palīdzību esam tās apguvuši.

Svētdiena iesākās Paņevežas pilsētā ar brīnišķīgu dabas dāvanu- spožu saullēktu, kas atklājās skatam aiz viesnīcas ‘’Romantika’’ logiem. Pēc sestdienas intensīvā lietus vēlējāmies šo brīdi baudīt ilgāk, taču dienas turpmākā programma , kas bija ļoti piesātināta, to neļāva.

Uz mazu mirkli iegriezāmies Ziemassvētku tirdziņā, kur blakus lietuviešu precei tirgoja Latvijas preces, tad braucām uz koncerta norises vietu-Erišķu kultūras centra filiāli-Amatniecības un tradīciju centru ‘’Upītes.’’ Liels pārsteigums dejotājiem bija telpa-atjaunotais šķūnis, kurš jau bija ļaužu pārpilns, kas gaidīja mūsu kolektīvu uzstāšanos. Šajā telpā bija ne tikai mazs deju laukums, bet arī ļoti zemi griesti, kas dažiem puišiem radīja bažas, vai zemās griestu lampas pēc šī koncerta vēl būs savā vietā. Daudzas skatītāju sejas bija atpazīstamas, jo šie skatītāji bija ieradušies vēlreiz, lai redzētu mūsu dejotāju sniegumu. Liels bija viņu izbrīns, kad uzzināja, ka šie ir amatierkolektīvi, nevis profesionāli dejotāji. Lietuvā dejas nozare nav tik augstā līmenī kā pie mums Latvijā, toties folkloras kopas un tautas mūzikas ansambļu vienā mazā ciematā ir pat vairāk kā 10. Lai gan, lai sevi sauktu par tautas mūzikas ansambli vai folkloras kopu, jāiziet nopietna skate. Šajā koncertā par skatītāju iecienītāko deju kļuva latviešu horeogrāfa Viļa Ozola ‘’Spriguļu sišana,’’ ko brīnišķīgi izpildīja ‘’Metieniņa’’ puiši. Sajūsma no skatītāju puses bija neaprakstāma-priecīgas ovācijas, aplausi.

 

 

Pēc koncerta dejotājiem bija iespēja vērot, kā norit radošās darbnīcas amatnieku mājās, kur varēja apbrīnot un pamēģināt  tādu sen aizmirstu nodarbi, kā eglīšu rotājumu gatavošanu no papīra. Tāpat saistoša šķita pērļošana, aušana, zāļu tēju prezentācija. Blakus telpās varējām skatīt Lietuvas mākslinieku Elenas Kļukšteites un Virdžinijas Jurjevičienes gleznu izstādi. Savu viesošanos ‘’Upītēs’’ noslēdzām ar klātbūtni keramikas cepļa atvēršanā, māla veidojumu krāsošanā ar ūdenī izmērcētas maizes šķidrumu. Šķiet, Latvijā šādu metodi nepielieto. Bija ļoti interesanti.

Dejotāji  bija ļoti priecīgi par iespēju dejot ārpus savas valsts robežām, iepazīt kaimiņvalsts kultūras  atšķirības, gan  ar mums līdzīgo  un, protams, iegūt jaunu pieredzi ,kā arī brīnišķīgus draugus.

Paldies par finansiālu atbalstu sakām Krimuldas novada pašvaldībai. Paldies visiem, kas palīdzēja sarūpēt dāvaniņas un cienastu. Paldies Lēdurgas Miesniekam, Loginu ģimenei, Zanei Rencei un Aijai Ozoliņai.

Paldies deju kolektīvu vadītājiem Inesei Dambergai un Kristapam Pelēkajam, kas izveidoja brīnišķīgu koncertprogrammu, lai lietuvieši gūtu pietiekami bagātu priekšstatu par mūsu deju un krāšņajiem tautas tērpiem.

Paldies Krimuldas novada domes šoferītim Aivaram Pučuram par prasmīgi veiktu tiešo darbu un iesaistīšanos kopīgās kultūras norisēs.

Paldies visiem mājās palicējiem, kas vēlēja labu un pielika savu roku, lai dejotāji varētu sasniegt savu nosprausto mērķi un godam sevi pārstāvēt mūsu kaimiņvalstī Lietuvā.

Informāciju sagatavoja:

Ilze Runce                                                               

Lēdurgas kultūras nama direktore 

Citi jaunumi Kultūra

Pajautā domei!

Uzdod savu jautājumu Krimuldas Novada domei

Kalendārs