1. Sākums
  2. Projekti
  3. Pasākums “Kubeseles dabas un vēstures taka cauri gadsimtiem”
Pasākums “Kubeseles dabas un vēstures taka cauri gadsimtiem”

14. septembrī Krimuldas novadā pie Krimuldas baznīcas norisinājās labiekārtotās Kubeseles dabas un vēstures takas atklāšanas pasākums – “Kubeseles dabas un vēstures taka cauri gadsimtiem”. 

Krimuldas baznīcā dienas vidū ar Krimuldas un Limbažu jauniešu simfoniskā orķestra koncertu tika atklāts pasākums “Kubeseles dabas un vēstures taka cauri gadsimtiem”. Pasākuma ietvaros apmeklētājiem tika dota iespēja ne tikai izstaigāt taku kopā ar Raganas amatierkolektīva radošo komandu, kas iejutās vietējo gaujmaliešu tēlos, bet arī iepazīties ar vietējo reindžeru Māri Mitrevicu, kas Gaujas upes krastā stāstīja plostnieku un žuļiku stāstus. Pie Krimuldas baznīcas mācītāja mājas pasākuma apmeklētājiem tika piedāvātas radošās darbnīcās, galda spēles, dalība dabas un tehnoloģiju parka “URDA” piedāvātajās aktivitātēs. Krimuldas baznīcā apmeklētāji tika aicināti  noklausīties Vijas Stikānes lekciju “Krimuldas un Kubeseles vēsture”. Pasākuma noslēgumā norisinājās Dabas aizsardzības pārvaldes mākslinieces Daigas Segliņas nakts izstādes atklāšana “Daba spēlēs un zīmējumos” un Kārļa Kazāka koncerts Krimuldas baznīcā. 

Pie Krimuldas baznīcas Ceļinieku namiņa pagrabstāvā apskatāma vēstures ekspozīcija “Krimuldas vēstures  lappuses 13.-19. gs.”, kas izveidota sadarbojoties Krimuldas novada pašvaldībai un Turaidas muzejrezervātam. Ekspozīcija ikvienam ceļiniekam brīvi pieejama un apskatāma bez laika ierobežojuma visa gada garumā. 

Pasākums “Kubeseles dabas un vēstures taka cauri gadsimtiem” tika ietverts Gaujas Nacionālā parka Ceļotāju dienās, kurās piedalījās arī Līgatnes, Priekuļu, Pārgaujas, Amatas, Siguldas un Cēsu novadi. 

Šajā pasākumā uzsvars tika likts uz vides saglabāšanu nākamajām paaudzēm, lai saglabātu šo dabas un vēstures mantojumu nākotnei. Radošās darbnīcas Krimuldas baznīcas mācītāja mājā vadīja Krimuldas Mūzikas un mākslas skolas pasniedzējas Evita Kurtiņa un Irēna Olekša, veidojot vēja ķērājus izmantojot dabas materiālus. Savukārt Krimuldas vidusskolas skolotāja Dagnija Ozoliņa un Maijas Pīlāgas Lēdurgas mākslas un mūzikas skolas vadītāja Eva Keiša kopā ar pasākuma apmeklētājiem šuva augļu un dārzeņu maisiņus, kurus izmantot iepērkoties. 

Kubeseles dabas un vēstures taka saglabājusi pirmatnējo dabas mežonīgo pieskārienu. Visas takas garumā ikviens ceļinieks var apskatīt dabas veidotos objektus – koku saknes, kas līdzinās skulptūrām, kritušo koku zaru žuburus, kas atgādina briežu ragu vijumu, Runtiņupītes vieglo, bet mērķtiecīgo tecējumu gar majestātiskiem iežiem. Lielais akmens Gaujas krastā, plostnieku enkurkluči, Kubeseles ala, Kubeseles pilskalns, Krimuldas baznīca un leģendām apvītais Kaupo vārds. Tik dažādu stāstu, ko iepazīt un tik daudz vēsturisko liecību, ko apskatīt.

 Taka izveidota 2002. gadā Gaujas Nacionālā parka administrācijai sadarbojoties ar Krimuldas pagasta padomi, Krimuldas evaņģēliski luterisko draudzi, vietējiem uzņēmējiem un skolu audzēkņiem. 2019. gadā Krimuldas novada pašvaldība sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi, Krimuldas baznīcas draudzi un Dabas aizsardzības fonda līdzfinansējumu īsteno projektu “Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju un bioloģiskās daudzveidības saglabāšana un aizsardzība Kubeseles dabas takā” (Projekta Reģ. Nr.1-08/278 /2018, līguma nr.: 1-20/155)”, kura ietvaros atjaunota takas infrastruktūra – kāpnes, tiltiņi, informācijas stendi. Kubeseles dabas un vēstures taka ir lokveida, ar atgriešanos sākuma punktā. Tās garums ir 3,6 km un pastaigas ilgums aptuveni 2h. Grūtības pakāpe – vidēji sarežģīta.

Projekts tiek īstenots ar Latvijas vides  aizsardzības fonda (LVAF) finansējumu.

 

 

Citi jaunumi Pašvaldība

Pajautā domei!

Uzdod savu jautājumu Krimuldas Novada domei

Kalendārs