Lai sabiedrības interesēs veicinātu trauksmes celšanu par pārkāpumiem un nodrošinātu trauksmes celšanas mehānismu izveidi un darbību, kā arī pienācīgu trauksmes cēlēju aizsardzību, ir pieņemts Trauksmes celšanas likums. Tas stājas spēkā 2019. gada 1. maijā.
Kārtību, kādā Krimuldas novada pašvaldībā var iesniegt un tiek izskatīti trauksmes cēlēju ziņojumi, nosaka Krimuldas novada domes 2020. gada 31. janvāra “Noteikumi par iekšējo trauksmes celšanas sistēmu Krimuldas novada pašvaldībā”.
Kur vērsties par trauksmes celšanas jautājumiem?
Krimuldas novada pašvaldībā atbildīgās personas trauksmes celšanas jautājumos:
Atbildīgā persona:
Kas ir trauksmes cēlējs?
Trauksmes cēlējs ir fiziska persona, kura sniedz informāciju par iespējamu pārkāpumu, kas var kaitēt sabiedrības interesēm, ja persona šo informāciju uzskata par patiesu un tā gūta, veicot darba pienākumus institūcijā, kurā noticis pārkāpums, vai dibinot tiesiskās attiecības, kas saistītas ar darba pienākumu veikšanu.
Par kādiem pārkāpumiem var celt trauksmi?
Likums nosaka, ka trauksmi var īpaši par šādiem pārkāpumiem:
Kas nav uzskatāms par trauksmes celšanu?
Kā noformēt trauksmes cēlēja ziņojumu?
Ziņojumu vislabāk sagatavot, aizpildot ziņojumu. Ziņojumu var iesniegt arī iesnieguma formā, norādot, ka tas ir trauksmes cēlēja ziņojums.
Kur iesniegt trauksmes cēlēja ziņojumu?
Trauksmes cēlējs ziņojumu var iesniegt šādos veidos, attiecīgi norādot, ka sūtījums ir trauksmes cēlēja ziņojums:
Visi šādi iesniegtie ziņojumi nonāk pie Krimuldas novada pašvaldības atbildīgās personas trauksmes celšanas jautājumos.
Kā aizsargā trauksmes cēlējus?
Personām, kuras cēlušas trauksmi Trauksmes celšanas likumā noteiktajā kārtībā, kā arī viņu radiniekiem, likums paredz pienācīgu aizsardzību, tostarp identitātes aizsardzību, aizsardzību pret trauksmes celšanas dēļ radītām nelabvēlīgām sekām, valsts nodrošinātu juridisko palīdzību, atbrīvošanu no juridiskās atbildības par trauksmes celšanu, kā arī citas aizsardzības garantijas.