1. Sākums
 2. Lauksaimniecība
 3. Uzņēmējdarbības tendences Krimuldas novadā
Uzņēmējdarbības tendences Krimuldas novadā

Pagājušajā gadā sasniegti jauni uzņēmumu likvidēšanas rekordi, savukārt  jaunreģistrēto uzņēmumu bijis mazāk nekā gadu iepriekš. Šāda tendence pagājušā gadā raksturīga Latvijā kopumā, tostarp, – arī Krimuldas novadā.

Lursoft izpētījis, kāda bijusi uzņēmumu reģistrēšanas un likvidēšanas dinamika Krimuldas novadā pēdējo desmit gadu periodā, kā arī noskaidrojis, kuri ir novada lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma, peļņas, darbinieku skaita, kā arī samaksāto nodokļu apjoma.

Dati liecina, ka Krimuldas novadā aizvadītajā gadā reģistrēti 19 jauni uzņēmumi, ir tikpat, cik gadu iepriekš. Tajā pašā likvidēto uzņēmumu skaits, pretstatā valsts kopējai tendencei, samazinājies. Ja 2018. gadā Krimuldas novada teritorijā tika likvidēti 37 uzņēmumi, tad pagājušajā gadā tie bija 29 uzņēmumi.

Lursoft pētījuma dati parāda, ka Latvijā 2019. gadā reģistrēti 10,44 tūkstoši jaunu uzņēmumu, bet tajā pašā laikā likvidēti – 24 tūkstoši. Likvidēto uzņēmumu skaits valstī pērn audzis par 15,12%.

Lielais likvidēto uzņēmumu skaits, protams, raisa neizpratni par to, kādi faktori veicinājuši tik strauju likvidēto uzņēmumu skaita pieaugumu, taču Lursoft jau ziņojis, ka Uzņēmumu reģistrs pērn veica vienkāršotās likvidācijas procesu augsta riska uzņēmumiem, vispirms no reģistra izslēdzot tos uzņēmumus, kuru dalībnieku vidū ir ārvalstīs reģistrētas juridiskas personas un kuri vienlaikus arī nav atklājuši savus patiesos labuma guvējus. Tāpat arī likvidēti uzņēmumi, kuri ilgstoši nav veikuši saimniecisko darbību, un firmas, kuras ilgāku laiku bijušas bez vadības.

Pēdējos trīs gadus jaunreģistrēto uzņēmumu skaits Krimuldas novadā saglabājies nemainīgs. Tiesa, tas ir uz pusi zemāks, nekā 2011.gadā, kad reģistrēts augstākais jauno uzņēmumu skaits pēdējo desmit gadu periodā.

Kopumā pēdējo desmit gadu laikā Krimuldas novadā reģistrēti 254 jauni uzņēmumi, kamēr likvidēti – 143. Tas nozīmē, ka laika periodā kopš 2010.gada uzņēmumu skaits Krimuldas novadā faktiski audzis par 111 komersantiem.

Jāteic, ka patlaban Krimuldas novadā reģistrēti 477 uzņēmumi, no kuriem 61,43% ir sabiedrības ar ierobežotu atbildību, bet 29,56% – zemnieku saimniecības.

Analizējot uzņēmējdarbības nozares, kuras pārstāv Krimuldas novadā reģistrētie uzņēmumi, redzams, ka skaitliski visvairāk novadā ir uzņēmumu, kuru pamatdarbība saistīta ar lauksaimniecība. To vidū ir gan jauktās lauksaimniecības uzņēmumi, gan arī graudaugu audzētāji un uzņēmumi, kuri nodarbojas ar piena lopkopība. Līdztekus TOP 5 populārāko nozaru vidū atrodama arī mazumtirdzniecība un mežizstrāde.

Populārākās uzņēmējdarbības nozares Krimuldas novadā:

 1. Jauktā lauksaimniecība;
 2. Graudaugu (izņemot rīsu), pākšaugu un eļļas augu sēklu audzēšana;
 3. Piena lopkopība;
 4. Mazumtirdzniecība;
 5. Mežizstrāde.

Analizējot Krimuldas novadu uzņēmumu nozares pēc to kopējā apgrozījuma 2019.gadā, pirmajās vietās gan ierindojas degvielas mazumtirdzniecība, kuru pārstāvošie uzņēmumi kopā apgrozījuši 13,15 milj.EUR jeb 26,23% no Krimuldas novadā reģistrēto uzņēmumu kopējā apgrozījuma 2019.gadā.

Jauktā lauksaimniecība, kas uzņēmumu skaita ziņā ir populārākā nozare Krimuldas novadā, pēc apgrozījuma 2019.gadā ierindojusies trešajā vietā. Lursoft aprēķini rāda, ka šīs nozares uzņēmumi kopā apgrozījuši 6,11 milj.EUR.

Lielākās uzņēmējdarbības nozares Krimuldas novadā pēc kopējā apgrozījuma 2019. gadā:

 1. Degvielas mazumtirdzniecība degvielas uzpildes stacijās: 13,15 milj.EUR
 2. Ceļu un maģistrāļu būvniecība: 11,91 milj.EUR;
 3. Jauktā lauksaimniecība: 6,11 milj.EUR;
 4. Mazumtirdzniecība nespecializētajos veikalos, kuros galvenokārt pārdod pārtikas preces, dzērienus vai tabaku: 4,24 milj.EUR;
 5. Gaļas un mājputnu gaļas produktu ražošana: 4,20 milj. EUR.

Lursoft izpētījis, ka ārvalstu tiešās investīcijas ieguldītas 16 Krimuldas novadā reģistrētu uzņēmumu pamatkapitālos. Ārvalstu investoru kopējais ieguldījums novadā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālos veido 356,62 tūkst. EUR, kas to pēc uzkrāto ārvalstu ieguldījumu pamatkapitālos starp visām Latvijas pašvaldībām ierindo 80.vietā, blakus Preiļu un Alojas novadiem. Jānorāda, ka lielāko daļu no šīs summas, 318,94 tūkst. EUR, ieguldījuši norvēģi. Bez Norvēģijas ieguldījuma, Krimuldas novada uzņēmumu pamatkapitālos līdzekļus ieguldījuši arī pārstāvji no Zviedrijas, Izraēlas, Lielbritānijas u.c. valstīm. Kopskaitā Krimuldas novadu uzņēmumu pamatkapitālam piesaistīti ieguldījumi no 11 ārvalstīm.

Audzis gan kopējais, gan arī vidējais apgrozījums

Analizējot Krimuldas novadā reģistrēto uzņēmumu apgrozījuma dinamiku, redzams, ka kopējais rādītājs kopš 2017. gada palielinājies par 22,88% jeb 13,77 milj.EUR. Lursoft dati rāda, ka novadā reģistrētie uzņēmumi 2019. gadā kopā apgrozījuši 73,95 milj.EUR.

Lursoft aprēķinājis, ka no visiem Krimuldas novadā reģistrētajiem uzņēmumiem, kuri 2019. gadā guvuši ieņēmumus no saimnieciskās darbības, apgrozījums gada laikā palielinājies 61,81% komersantu.

Analizējot vidējā apgrozījuma rādītāju uz vienu uzņēmumu, redzams, ka tas, neskatoties uz kritumu 2018. gadā, pērn atkal uzrādījis kāpumu, sasniedzot 2016. gada rezultātu. Lursoft aprēķinājis, ka katrs Krimuldas novadā reģistrētais uzņēmums pērn apgrozījis vidēji 28,73 tūkst. EUR. Pērn novadā reģistrēti 17 uzņēmumi ar apgrozījumu, kas pārsniedz 1 milj. EUR. Gadu iepriekš tādi bijuši 15 uzņēmumi.

Starp Krimuldas novadā reģistrētajiem uzņēmumiem līderis apgrozījuma ziņā ir ceļu būves firma SIA “Vianova”, kas 2019. gadā apgrozījusi 10,35 milj. EUR. Salīdzinot ar gadu iepriekš, pērn uzņēmuma apgrozījums pieaudzis par 49,71%. Aizvadītajā gadā uzņēmuma nozīmīgāki būvniecības objekti bijuši Valsts galvenā autoceļa A2 Rīga-Sigulda-Igaunijas robeža (Veclaicene) 88,10-95,20 km pārbūve un Valsts reģionālā autoceļa P30 Cēsis – Vecpiebalga – Madona (posma Vecpiebalga – Inķēnkalns) pārbūve, kura būvniecība turpināta arī 2020. gadā.

Pagājušajā gadā apgrozījums audzis arī otrajā vietā esošajam degvielas mazumtirgotājam SIA “D A3”, kas kāpinājis apgrozījumu par 10,88%, rādītājam sasniedzot 6,02 milj. EUR, kas ir augstākais apgrozījums uzņēmuma pastāvēšanas vēsturē.

Apgrozījuma pieaugums raksturo arī otru Jānim Lielcepurem un Andrim Lukstiņam piederošo degvielas mazumtirdzniecības uzņēmumu Krimuldas novadā – SIA “DUS A2”. Uzņēmuma apgrozījums gada laikā kāpis par 5,21%, tam sasniedzot 4,21 milj. EUR. Tas ir SIA “DUS A2” augstākais apgrozījums pēdējo sešu gadu periodā.

Atšķirībā no pirmajiem trim uzņēmumiem, saraksta ceturtajā vietā esošā SIA “Lēdurgas miesnieks” apgrozījums 2019. gadā sarucis par 2,22%, samazinoties līdz 4,20 milj. EUR. Savā gada pārskatā SIA “Lēdurgas miesnieks” norādījis, ka aizvadītajā gadā uzņēmums realizējis par 154 tonnām produkcijas mazāk. Rezultātu galvenokārt iespaidojis būtisks ražošanas pamatizejvielas – cūkgaļas – cenas straujš kāpums gada otrajā pusē, kā arī darbinieku trūkums. Gatavo produkciju SIA “Lēdurgas miesnieks” piegādā 400 partneriem Rīgā, Vidzemē, kā arī nelielu apjomu 20 partneriem Igaunijā.

TOP 5 sarakstu ar lielākajiem uzņēmumiem Krimuldas novadā pēc apgrozījuma apjoma 2019. gadā noslēdz SIA “Maiznīca Flora”, kas pērn apgrozījusi 3,74 milj. EUR. Salīdzinot ar 2018. gadu, maizes un konditorejas izstrādājumu ražotāja apgrozījums pieaudzis par 29,44%.

Krimuldas novada lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma 2019. gadā:

 1. SIA “Vianova”: 10,35 milj.EUR;
 2. SIA “D A3”: 6,02 milj.EUR;
 3. SIA “DUS A2”: 4,21 milj.EUR;
 4. SIA “Lēdurgas miesnieks”: 4,20 milj.EUR;
 5. SIA “Maiznīca Flora”: 3,74 milj. EUR.

Kopējā peļņa palielinājusies par 49%

Krimuldas novadā reģistrēto uzņēmumu kopējā peļņa pēdējos divus gadus saglabājusies nemainīga. Lursoft aprēķinājis, ka 2019. gadā visi novadā reģistrētie uzņēmumi kopā nopelnījuši 6,21 milj. EUR, savukārt vidējās peļņas rādītājs pēc iepriekšējo gadu zaudējumiem pieaudzis līdz 137,5 eiro uz vienu uzņēmumu.

Lursoft apkopotā informācija rāda, ka no visiem uzņēmumiem, kas reģistrēti novadā, ar peļņu aizvadītajā gadā strādājuši 123 uzņēmumi, savukārt gadu iepriekš tādi bijuši 113 uzņēmumi.

Lielāko pelnītāju saraksta pirmajā vietā 2019. gadā ierindojies SIA MJK Latvia“, kas gadu noslēdzis ar 900,57 tūkst. EUR peļņu. Apskatot uzņēmuma iesniegto gada pārskatu, redzams, ka tas pērn nav guvis ieņēmumus no saimnieciskās darbības, toties 906,45 tūkst. EUR tam nodrošinājuši pārējie ieņēmumi. Jānorāda, ka tā ir lielākā peļņa kopš SIA MJK Latvia“ reģistrēšanas 2012. gadā.

Zviedru Team ET AB piederošais SIA “ET Packaging Latvia” 2019. gadā pēc nodokļu nomaksas nopelnījis 473,47 tūkst. EUR. Salīdzinot ar 2018. gadu, uzņēmuma peļņa gan sarukusi par trešdaļu. Savu turpmāko darbību SIA “ET Packaging Latvia” plāno vērst uz ražošanas efektivitātes uzlabošanu, kas ļautu samazināt darbaspēka un citas izmaksas, kā arī nodrošināt pasūtījumu piegādi laikus. Tāpat kā iepriekšējos gados, arī turpmāk SIA “ET Packaging Latvia” plāno investēt jaunās ražošanas iekārtās un esošo iekārtu atjaunošanā.

Rīgas rajona Ādažu pagasta Draudzības ielas 48 J. Gierkena zemnieku saimniecība, kuras galvenais darbības virziens ir piena lopkopība, 2019. gadā nopelnījusi 468,38 tūkst. EUR. Tiesa, ja salīdzina ar 2018. gada rezultātu, aizvadītajā gadā zemnieku saimniecības peļņa sarukusi 3,5 reizes. Iesniegtajā vadības ziņojumā teikts, ka saimniecība pagājušajā gadā turpinājusi strādāt pie ražošanas procesu optimizācijas pasākumiem, savukārt nākotnē tā vēlas palielināt izslaukšanas apjomus, lai pilnvērtīgi izmantotu saimniecības rīcībā esošās ražošanas tehnoloģijas.

Lauksaimniecības uzņēmums SIA “Vidzemes putniņi” starp Krimuldas novada uzņēmumiem ar lielāko peļņu pērn ierindojies 4.vietā. Uzņēmuma gada pārskatā norādīts, ka piena pārdošanas apjomi 2019. gadā bijuši stabili un SIA “Vidzemes putniņi” pārdevuši par 149 tonnām piena vairāk nekā 2018. gadā, t.i., 5542 tonnas. Pārskata gadu uzņēmums noslēdzis ar 387,02 tūkst. EUR peļņu. Gada laikā tā palielinājusies par 133,32%.

Par 37,25% lielāka peļņa nekā 2018. gadā pērn bijusi SIA “Maiznīca Flora”, kas pēc nodokļu nomaksas aizvadītajā gadā nopelnījusi 386,39 tūkst. EUR.

Krimuldas novada lielākie uzņēmumi pēc peļņas 2019. gadā:

 1. SIA “MJK Latvia”: 900,57 tūkst. EUR;
 2. SIA “ET Packaging Latvia”: 473,47 tūkst.EUR;
 3. Rīgas rajona Ādažu pagasta Draudzības ielas 48 J. Gierkena ZS: 468,38 tūkst.EUR;
 4. SIA “Vidzemes putniņi”: 387,02 tūkst. EUR;
 5. SIA “Maiznīca Flora”: 386,39 tūkst. EUR.

Vidējais nodarbināto skaits nemainīgs

Iepriekšējos gados pakāpeniski pieaudzis darbinieku skaits, kas nodarbināts Krimuldas novadā reģistrētajos uzņēmumos. Pagājušajā gadā kopējais rādītājs gan nedaudz sarucis, taču tas skaidrojams ar apstākli, ka atsevišķi uzņēmumi vēl nav iesnieguši savus aizvadītā gada pārskatus. Piemēram, Rīgas rajona SIA firma “Rosība”, kas 2018.gadā nodarbināja 15 strādājošos, arī SIA “Mājas Matīši”, kas bijis darba devējs 8 darbiniekiem. Tiesa, aplūkojot Rīgas rajona SIA firma “Rosība” izziņu Lursoft datu bāzē, pastāv šaubas par uzņēmuma turpmāko attīstību, jo šobrīd tam reģistrēts 117,11 tūkst. EUR liels nodokļu parāds, tāpat arī ir aktuāli nodrošinājumi, kā arī maksātnespēja.

Analizējot darbinieku skaitu Krimuldas novadā reģistrētajos uzņēmumos, redzams, ka pēdējos gados vidējais nodarbināto skaits uzņēmumos saglabājies nemainīgs – 2 strādājošie.

Gan 2018., gan arī 2019. gadā Krimuldas novadā bija reģistrēti 34 uzņēmumi, kuros nodarbināti vismaz 10 darbinieki.

Lielākais darba devējs novadā ir SIA “Maiznīca Flora”, kas pērn ar darba vietām nodrošināja 95 darbiniekus. Tas ir par 12 strādājošajiem vairāk nekā gadu iepriekš. Tajā pašā laikā SIA “Lēdurgas miesnieks” darbinieku skaits sarucis par 2, pērn uzņēmumā strādājuši 60 darbinieki.

TOP 5 lielāko darba devēju saraksta 3., 4., 5.vietā esošajos uzņēmumos darbinieku skaits 2019. gadā pieaudzis. Rīgas rajona Ādažu pagasta Draudzības ielas 48 J. Gierkena zemnieku saimniecībā aizvadītajā gadā bijis par 6 darbiniekiem vairāk nekā 2018. gadā, SIA “ET Packaging Latvia” – par 8 darbiniekiem, bet ZS “Dimzas” – par 3 nodarbinātajiem. Iesniegtais gada pārskats liecina, ka zemnieku saimniecības apgrozījums pagājušajā gadā audzis par 2,60%, palielinoties līdz 1,22 milj. EUR.

Jāpiebilst, ka darbinieku skaits pērn audzis 26,13% no visiem Krimuldas novadā reģistrētajiem uzņēmumiem, kuri iesnieguši 2019. gada pārskatu un aizvadītajā gadā guvuši ieņēmumus no saimnieciskās darbības.

Krimuldas novada lielākie darba devēji pēc vidējā darbinieku skaita 2019. gadā:

 1. SIA “Maiznīca Flora”: 95 darbinieki;
 2. SIA “Lēdurgas miesnieks”: 60 darbinieki;
 3. Rīgas rajona Ādažu pagasta Draudzības ielas 48 J. Gierkena ZS: 37 darbnieks;
 4. SIA “ET Packaging Latvia”: 34 darbinieki;
 5. ZS “Dimzas”: 31 darbinieks.

Samaksāto nodokļu apjoms audzis

Valsts ieņēmumu dienesta sniegtā informācija liecina, ka 2019. gadā VID administrētajos nodokļos Latvijas uzņēmumi samaksājuši 7,58 miljardus eiro, kas ir par 7,72% vairāk nekā gadu iepriekš. No šīs summas 2,58 miljardus eiro veido valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, bet 1,43 miljardus eiro – iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Lursoft aprēķini rāda, ka aizvadītajā gadā augusi arī nodokļu summa, kuru valsts kopbudžetā samaksājuši Krimuldas novadā reģistrētie uzņēmumi. VID administrētajos nodokļos novada uzņēmumi 2019. gadā samaksājuši 5,05 milj.EUR, kas ir par 8,14% vairāk nekā gadu iepriekš.

Starp visiem Krimuldas novadā reģistrētajiem uzņēmumiem 14 pērn bijuši tādi, kuru kopējais samaksāto nodokļu apjoms pārsniedzis 100 tūkst.EUR. Tas ir tieši tikpat, cik 2018. gadā.

Līderis pēc valsts kopbudžetā samaksāto nodokļu apjoma 2019. gadā ir SIA “Maiznīca Flora”, kura pagājušajā gadā VID administrētajos nodokļos samaksājusi 862,45 tūkst.EUR (+23,02%, salīdzinot ar 2018.gadu), savukārt otrajā vietā ar 381,14 tūks.EUR lieliem nodokļu maksājumiem ierindojies SIA “Lēdurgas miesnieks” (+7,28%).

Tikmēr piena lopkopības firmas SIA “Vidzemes putniņi” samaksāto nodokļu apjoms, attiecinot pret 2018. gadu, kāpis par 17,95%, sasniedzot 360,35 tūkst.EUR, bet SIA “Arturs IN” ir vienīgais no TOP 5 sarakstā esošajiem lielākajiem nodokļu maksātājiem, kura samaksāto nodokļu apjoms pērn nedaudz, taču sarucis. Lursoft pieejamā informācija rāda, ka 2018. gadā uzņēmums valsts kopbudžetā nodokļos samaksāja 209,57 tūkst.EUR, bet pērn tie bija 206,7 tūkst.EUR. Gada pārskata dati liecina, ka SIA “Arturs IN” aizvadītajā gadā palielinājis apgrozījumu līdz 852,39 tūkst. EUR, bet peļņu līdz 57,68 tūkst. EUR.

TOP 5 lielāko nodokļu maksātāju sarakstu 2019. gadā noslēdz 2011. gadā reģistrētā SIA “VPT Grupa”. Pretstatā 2018. gadā nodokļos samaksātajiem 132,62 tūkst.EUR, pērn uzņēmums valsts kopbudžetā nodokļos samaksājis 182,42 tūkst.EUR.

Krimuldas novada lielākie nodokļu maksātāji pēc 2019. gada samaksātās kopējās nodokļu summas valsts kopbudžetā:

 1. SIA “Maiznīca Flora”: 862,45 tūkst.EUR;
 2. SIA “Lēdurgas miesnieks”: 381,14 tūkst.EUR;
 3. SIA “Vidzemes putniņi”: 360,35 tūkst.EUR;
 4. SIA “Arturs IN”: 206,7 tūkst.EUR;
 5. SIA “VPT Grupa”: 182,42 tūkst.EUR.

*Dati par Krimuldas novada uzņēmumiem aprēķināti uz 02.11.2020.

**Vidējie rādītāji aprēķināti, izmantojot vidējo mediānu.

*** Informācijas avots datiem par uzņēmumu samaksātajiem nodokļiem – Valsts ieņēmumu dienests.

 

Citi jaunumi Pašvaldība

Pajautā domei!

Uzdod savu jautājumu Krimuldas Novada domei

Kalendārs